«Бог не покинув Україну» — в УКУ презентували книжку-розмову Блаженнішого Святослава з польським журналістом

«Як після бурі на морі надходить штиль, як після ночі сходить сонце, так прийде світла хвиля перемоги для України, яка освітить усі наші теперішні сумніви, темряви, страждання», — Блаженніший Святослав. 9 лютого в Центрі Шептицького УКУ відбулася презентація книжки «Бог не покинув Україну», яка написана на основі розмови Блаженнішого Святослава з редактором Католицької інформаційної агенції Кшиштофом Томасиком.

Книжка вийшла польською мовою в найбільшому католицькому видавництві Польщі WAM (Видавництво Апостольства молитви). Українське видання презентувало видавництво «Свічадо». Модерував зустріч Богдан Трояновський, директор видавництва. Подію транслювало «Живе телебачення».

Польський журналіст Кшиштоф Томасик у жовтні 2022 року вирушив із Блаженнішим із Києва до Одеси, Миколаєва, Южноукраїнська і Балти. Вони здолали шлях завдовжки 1 500 км. Дорогою журналіст розмовляв із Главою УГКЦ про те, що досвідчувалося під час відвідин Півдня України і зустрічей із представниками влади, волонтерами, духовенством, пораненими воїнами та простими людьми, які переживають трагедію війни.

«У нашій розмові ми старалися показати, що існує сенс поза абсурдом, що будь-які рани лікуються, що кожне слово має силу і кожен може мати свою участь у порятунку світу, попри всі абсурди, фрустрації, розчарування», — поділився під час однієї із презентацій Кшиштоф Томасик.

Ділимося тезами Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава із презентації книжки в Українському католицькому університеті:

— Нас мало не бути ще 2 роки тому, але ми є — і це чудо. Зараз спільною присутністю ми надихаємо один одного. Тому дякую за можливість бути з вами в цей унікальний, Богом даний момент.

— Господь є з нами. Маємо знати, де є те джерело, що нас надихає, і тоді зможемо побороти різні труднощі. Я надихаюся тими людьми, які свій біль можуть перетворити на добре діло. І для мене також важливо, щоб були люди, на яких я можу опертися. Тими, на кого я можу опертися, є ви, вірні Церкви.

— Церква має залишатися Церквою як спільнота вірних, як Тіло Христове. Якщо вона буде гвинтиком державної машини, тоді перестане бути собою. Інструменталізацію в той чи той час пережили різні релігійні спільноти. Але Церкви в незалежній Україні намагалися бути Церквами громадянського суспільства, у їхній основі завжди була ідея свободи. Натомість московська Церква породила геноцидальну ідеологію. То чи можна вірити такій Церкві і називати її, власне, Церквою?

— Існує поняття праведного гніву. Святий Тома Аквінський каже, що кожна людина може свій гнів трансформувати в чесноту — мужність. Тобто гнів — це матерія для мужності, і цієї матерії у нас вдосталь.

— Без засудження злочинів, без правосуддя не можна зробити крок до примирення. Миру без правди і правосуддя не буває.

— Наші люди мають глибокі рани. Але Господь перебуває саме в тих ранах. Бог не залишив Україну.

— Будьте певні — Україна переможе. Те, що Україна переможе, сказали мені наші захисники Патріаршого собору, воїни Самооборони, які з автоматами в руках відбивали напади російських ДРГ на собор у Києві. Я тоді запитав одного із захисників: «Звідки ти знаєш, що ми переможемо?». А він відповів: «Ми взяли в полон російського десантника і побачили в його очах панічний страх перед нами. В його очах ми побачили перемогу України». Повірте мені, ті слова незворотно, невпинно, день за днем здійснюються.

— Як завжди після бурі на морі надходить штиль, після ночі сходить сонце, так само прийде світла хвиля перемоги України, яка освітить усі наші теперішні сумніви, темряви, страждання.