build professional website

«Синод надії»: у Римі розпочався другий за час повномасштабної війни Синод Єпископів УГКЦ

У неділю, 3 вересня, в Римі розпочався Синод Єпископів УГКЦ 2023 року, головною темою якого є «Душпастирський супровід постраждалих від війни». Архиєрейську Божественну Літургію в базиліці Святої Софії у співслужінні архиєреїв УГКЦ з усього світу очолив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. Привітати синодальних отців прибув префект Дикастерії для Східних Католицьких Церков архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті.

Участь у Синоді беруть 45 з усіх 55 єпископів з України, Центральної і Західної Європи, Північної і Південної Америки, Австралії. Владика-номінант Михайло Квятковський, новопризначений єпископ Нью-Вестмінстерської єпархії, разом з висвяченими протягом останнього року владиками Максимом Рябухою, Миколою Семенишиним, Андрієм Хім’яком, Петром Голінеєм і Володимиром Фірманом беруть участь у Синоді вперше. Серед учасників є й запрошені гості. Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Блаженніший Святослав назвав цьогорічний Синод у Римі, другий за час повномасштабної війни, Синодом надії.

Перший знак надії — те, що синодальне діяння є моментом сходження Святого Духа: «Завжди, коли Церква чи народ переживали якісь тяжкі моменти у своїй історії (ми б сьогодні сказали, кризові моменти), Церква скликала помісні, а то й Вселенські Собори. Бо таке зібрання апостолів наших днів, наших владик є особливим моментом сходження Духа Святого на Церкву й на народ… Зійшовшись на цей Синод, ми, владики, стоїмо в молитві перед Божим обличчям і питаємо нашого Господа: Боже, об’яви нам Свою волю, і дай нам мужність, відвагу сповнити її беззастережно у довірі до Тебе».

Блаженніший Святослав із прикрістю ствердив, що сьогодні багато хто у світі, якби не існувало України, її народу, держави, нашої Церкви, жив би собі щасливіше і спокійніше. Він пригадав аргентинський вислів «Я є камінчиком у черевику» і зазначив, що саме Українська Греко-Католицька Церква є таким «камінчиком у черевику для тих, хто хотів би займатися своїми земними справами, незважаючи на заклик Бога до Небесного Царства таким, яким він є насправді».

«Ми є причасниками бенкету Божого Царства, і тільки на Бога сьогодні можуть надіятися Україна, наша Церква і кожен, хто відстоює правду, право на життя і право на існування, — мовив Глава УГКЦ. — Сьогодні в цьому храмі Святої Софії ми просимо: Боже, зішли нам Твою божественну мудрість! … Наш великий патріарше Йосифе, будівничий цього храму, будь з нами, дай твоїй Церкві сьогодні могутність твого духа і твого слова для того, щоби ми не боялися бути народом не тільки покликаним, але й вибраним, якого Бог обирає для якоїсь особливої місії у сучасному світі».

Другим знаком надії цьогорічного Синоду є те, що, зібравшись у Римі, єпископи УГКЦ отримують особливий п’єдестал, щоб промовити могутнім голосом «Urbi et Orbi» — до міста Рима, до Святішого Отця і до цілого світу. «Сьогодні, коли пробуджуються старі імперії, коли неоколоніальна війна ведеться російським агресором в Україні, так важливо, щоби світ почув правдиву історію України, навіть Росії, Східної Європи, написаної не колонізаторами-імперіалістами, але промовлену, написану кров’ю поневолених народів, які сьогодні змагаються за право на існування, за свободу, за свою рідну особливу незалежну Українську Державу», — наголосив Блаженніший Святослав.

«Світ сьогодні хоче почути про Україну, і саме через голос нашої Церкви, і саме з Риму, — запевнив Глава УГКЦ і звернувся до єпископів: — Нехай, владики, нам не задрижить ні наше серце, ані голос для того, щоб ми сповнили цю місію».

А третій такий великий знак надії — це можливість українським єпископам особисто зустрітися зі Святішим Отцем і отримати від нього жест надії. «Ми знаємо, що він є великим маестро слухання і жестів. Святіший Отець хоче слухати Синод українських єпископів. Він спеціально на годину швидше нас запрошує на зустріч, щоб дати можливість не тільки Главі Церкви до нього промовити, але й кожному єпископу нашої Церкви в імені своєї пастви, своєї єпархії, свого екзархату. А він, як майстер слухання, готовий нас почути. А, як майстер жестів, які часом можуть бути більш промовисті за написані чи прочитані слова, думаю, подарує нам такий жест надії», — висловив сподівання Блаженніший Святослав.

У своєму слові до Синоду префект Дикастерії для Східних Католицьких Церков архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті привітав Отця і Главу УГКЦ, єпископів та вірних, передавши їм вітання від Папи Франциска. Він запевнив, що любов і увага Папи є постійною щодо України.

«Я споглядаю на вас і бачу у ваших очах неначе фотографії тих людей, які померли, вбиті, тих, які сильно терпіли і терплять духовно і фізично», — сказав архиєпископ, звертаючись до присутніх. Він назвав війну в Україні «атеїстичною» і «боговбивчою», адже «там, де вбивають невинну людину, там є вбитий Бог».

Префект Дикастерії для Східних Католицьких Церков запевнив, що Церква Риму і Папа неймовірно вдячні Українській Греко-Католицькій Церкві за всю допомогу і жертву, яку вона виявила для українського народу: «Ви невпинні працівники в ділах милосердя. Вашим завданням є витирати сльози і потішати тих, які терплять. Це завдання Божого народу і завдання тих, хто слідує за Богом і наслідує Його».

«Господи, благослови родини тих, хто тут присутні! Але і благослови також родини тих, які тут неприсутні, але які поєднані з нами чи слідкують тут за нами! Зупини руку агресора! Зупини руку Каїна, який заздрив своєму братові, що його жертва була прийнята Тобою! Вселенська Церква єднається до цієї молитви, до якої Папа невпинно закликає!», — мовив архиєпископ Ґуджеротті.

Після Літургії владика Андрій Хім’як, секретар Синоду, зачитав Декрет скликання Синоду Єпископів УГКЦ 2023 року до Риму.

Ввечері, 3 вересня, єпископи помоляться Молебен до Святого Духа, складуть синодальну присягу і процесійно перенесуть Святе Євангеліє до зали засідань. Триватиме Синод Єпископів УГКЦ 2023 року до 13 вересня.