Комісія у справах монашества

Комісія у справах монашества є дорадчим органом Патріарха (Глави) УГКЦ. Комісія об’єднує богопосвячених осіб через Раду вищих настоятелів, до якої входять настоятелі монастирів свого права, чинів, згромаджень та інститутів богопосвяченого життя.
З благословення Блаженнішого Любомира Кардинала Гузара 8-11 вересня 2004 року у м. Львові, вперше в історії нашої Церкви, проходила перша сесія Собору монашества УГКЦ. Тема першої сесії Собору - „Ідентичність монашества в покликанні і служінні УГКЦ”, а загальна тема усіх сесій - „Преображення у Господі”.
Собор монашества на тему „Преображення у Господі” проходить протягом шести років за таким графіком: 21-26 липня 2003 року – І конференція; 8-11 вересня 2004 року – І сесія; 5-9 вересня 2005 року - ІІ конференція; липень 2006 року - ІІ сесія; липень 2007 року - ІІІ конференція; липень 2008 року - ІІІ сесія.
Першим завданням Собору Монашества передбачали осмислення сучасного стану монашества і опрацювання напрямків життя і діяльності на майбутнє, а також координацію діяльності інституцій богопосвяченого життя. Адже сьогодні в УГКЦ діє 30 монаших спільнот, які мають свої доми та монастирі. Тому результатом його праці стали документи, які висвітлюють позицію монашества з тих чи інших питань церковного життя та стали конкретними вказівками для кожного монаха чи кожної монахині.
2010 рік Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви проголосив Роком християнського покликання  з особливим наголосом на покликанні до богопосвяченого життя. Ціллю проголошення Року покликання до богопосвяченого життя є: повніше висвітлити мирянам суть монашого життя, активізувати самих богопосвячених осіб до витривання у покликанні та молитовне єднання заради повної реалізації їхнього особливого завдання у Церкві.
Щоразу Правлячий Архиєрей Владика Михаїл Колтун на території Сокальсько-Жовківської єпархії відвідує монаші доми. Так 18 січня 2010 року в с. Потелич Преосвященний Владика Михаїл мав Святу Вечерю разом із сестрами св. Йосифа та дітьми-сиротами, якими опікуються монахині. Наступного дня, 19 січня, Архиєрейську Літургію Його Преосвященство відслужив у монастирі отців Василіан у м. Жовкві, а 22-23 березня 2010 року у Крехівському монастирі мав День духовної віднови. У м. Червоноград  28 березня у Квітну Неділю в монастирі ЧСВВ відслужив святкове богослужіння. 7 квітня, на Благовіщення, Преосвященний Владика Михаїл відвідав монастир у с. Підгірці Бродівського району.
На території Сокальсько-Жовківської єпархії знаходяться наступні монаші чини та згромадження:
1.    Отці Чину святого Василія Великого (м. Червоноград, м. Жовква, с. Крехів Жовківського району, с. Підгірці Бродівського району).
2.    Отці Студити (смт. Підкамінь).
3.    Сестри служебниці Непорочної Діви Марії (м. Жовква, м. Червоноград).
4.    Сестри святого Йосифа (с. Потеличі Жовківського району, с. Цеблів Сокальського району, м. Кам’янко-Бузька).
Кожного року Єпархіальне Управління разом з монашеством організовує відпустові прощі до чудотворних місць, які знаходяться на території Сокальсько-Жовківської єпархії та в інших єпархіях України. Так, у місяці травні, в день Перенесення мощів св. Миколая Чудотворця, священики та вірні Сокальсько-Жовківської єпархії щорічно відбувають прощу до Крехова. В с. Підгірці щорічно на свято Преображення Господнього організовуються молодіжні піші прощі, а також відпустові прощі для всіх мирян. Як рівно ж, у смт. Підкамінь в монастирі отців Студитів проводяться богослужіння за участю Правлячого Архиєрея Владики Михаїла Колтуна та єпархіальних священиків і вірних Сокальсько-Жовківської єпархії.
Комісія у справах монашества Сокальсько-Жовківської єпархії поручила зробити у кожній парафії куток інформації про рік покликання до Богопосвяченого життя і там розмістити матеріали про те, що робиться і що буде робитися нашою Цеквою та парафією у рік Богопосвяченого життя. Згідно Пасторального плану священики з нагоди Року покликання до богопосвяченого життя повинні запрошувати на парафії монахів та монахинь, які би розповідали про своє покликання та ділилися досвідом.
У кожній парафії душпастирі намагаються налагодити співпрацю з монастирями, щоб показати вірним, а особливо молоді, побут у монастирях (проводяться екскурсії). Крім того, комісія радить підтримувати монастирі матеріально (продуктами, будматеріалами та іншими засобами); поширювати інформацію не лише про монастирі, але і про всі інші спільноти богопосвяченого життя: чини, згромадження, світські інститути, семінарії, богословську академію. Священикам поручається пропагувати фільми та книги на тему покликання до богопосвяченого життя. Поручається священикам звертати більшу увагу в проповідях на плекання покликань.

Голова комісії о. Ярослав Малиш